Åben rideklub

KOM OG OPLEV ATMOSFÆREN PÅ VALBERGGAARD

I anledningen af 100 års jubilæet hos DRF holder Valbjerggaard Sportsrideklub “Åben rideklub lørdag d. 26/8 kl 11.00-14.00

Arrangementet er åbent for alle

 

 

Der vil være følgende at opleve :

  • Opvisning med sorte spanske heste
  • Hestevognsture
  • Trec og agility bane
  • Spring opvisning
  • Pony træk

 

 

Tilmelding ikke nødvendig, man møder bare op med godt humør.

Vi glæder os til at se en masse

 

Arbejdsdag 20. august

Så er det tid til at trække i arbejdstøjet igen

Den 20. august kl. 10 mødes vi. Vi skal gøre Valbjerggaard klar til efteråret og vinteren. Vi skal bruge hjælp til følgende opgaver- der kan komme flere til.

Alle kan hjælpe selv de mindste og dem med 10 tommelfingre.

  • Lave barrieren i ridehuset
  • Lave siddepladser i ridehus
  • Lave dræn ved ridehus
  • Samle sten på ridebanen
  • Ordne vaskeplads
  • Rydde op i stalde og på striglepladser
  • Gøre klar til åben rideklub
  • Male ridehuset færdigt
  • Opsætning af sponsorskilte

Sydhavscup

I dag har 6 dygtige ryttere været afsted til 2. del af Sydhavscuppen hos SAR

I den individuelle konkurrence for pony blev Frida Skovgaard og Dreamer nr. 2 på dagen, Emma Thomsen og Karimba blev nummer 3 og Ida Thomsen og Sika blev nr. 4. Samtidig blev Emma og Karimba nr. 2 i den samlede Sydhavscup.

Camilla Christensen og Afrodite tog 3. pladsen i den individuelle konkurrence for hest på dagen, mens Aia Friis og Aslan blev nr. 6 på dagen og nr. 8 i den samlede Sydhavscup.

I holdkonkurrencen blev Aia, Frida og Camille placeret som nr. 6.

Stort tillykke fra klubben til jer alle med de flotte præstationer.

(resultater fra dagen og den samlede cup kan ses her: DRF LIVE)

Startliste trec-og agilitystævne d. 10. juni

Startliste og forhindringsliste trec-og agility stævne d. 10/6 2017

Klasse Rytter Hest Højde hest Klub
1. Trec håndhest fra jord Emilie

Anna/Nils

Zeziliea

Line

Louise

Smilla Steffensen

Julie

Icharco

Elvis

Fjordens Kikki

Tromme

Fuego Ranolia

Cheri

Mynte

Vask

Vask

KLIK

VASK

 

VASK

VASK

2. Trec let med/uden trækker Lilly Falk Skovgaard

Gustav Falk Skovgaard

Smilla Skov

Smilla Steffensen

Julie

Tut

Prins

Karimba

Cheri

Mynte

NFRK

NFRK

VASK

VASK

VASK

3. Trec Anna

Aia

Myklena

Checkpoint

VASK

VASK

5. Trec med håndhest Anna

Nina

Myklena og Elvis

Sperit og Xurra

 

153+156

VASK

VASK

6. Agility med håndhest fra jorden Anna/Nils

Zeziliea

Jenny

Line

Louise

Elvis

Fjordens Kikki

Sperit

Tromme

Fuego Ranolia

 

 

153

VASK

KLIK

VASK

VASK

7. Agility med trækker Lilly Falk Skovgaard

Gustav Falk Skovgaard

Tut

Prins

NFRK

NFRK

8. Agility let øvet Emilie

Jenny

Icharco

Sperit

 

153

 

VASK

9. Agility Øvet Anna

Aia

Myklena

Checkpoint

VASK

VASK

11.  Agility med håndhest Anna

Nina

Myklena og Elvis

Sperit og Xurra

 

153+156

VASK

VASK

Banen gennemgåes før hver klasse.

I kan søge de forskellige forhindringer ved at google DRF trec forhindringer eller DRF agility forhindringer og så finde jeres forhindringer så i ved hvordan de skal udføres. Det er der, det er nemt at hente point. Man bliver bedømt på om man husker hvordan forhindringen udføres og at man gør det korrekt. Ens samarbejde med hestne er vigtig så rid pænt og give fine signaler til jeres heste. Husk at sikkert og langsomt kan slå hurtigt og usikkert. I kan skrive til mig via facebook eller sms for evt spørgsmål. Nina Tlf 28154890

1. Trec håndhest fra jord Føre under grene, føre ned ad bakke, Føre op ad bakke, Føre gennem labyrint, Føre gennem smal passage,en overgang, Slalom, Tilbagetrædning ved hånd, Låge fra jorden, Føre under vasketøj
2.Trec let med/uden trækker Opsidning, Nedslag, Rid/føre under grene, Rid/føre gennem labyrint, Rid/føre gennem Smal passage, En overgang, Slalom, Tilbagetrædning, Låge, vasketøj
3. Trec Møllen, 2 overgange, Vasketøj, Labyrint, Slalom, ned ad bakke, op ad bakke, 8 tal for en hånd, låge, tilbagetrædning omkring et hjørne
4. Trec 30+ AFLYST
5. Trec med håndhest Opsidning, Overgang, møllen, tilbagetrædning, slalom, 8 tal for en hånd, ride under grene, smalt pas, Nedslag, Stilstand 10 sek
6. Agility med håndhest fra jord Eftersyn, kryds, flagrestrækning, bugsering, tykning, Blindgyde, Flytning, Vendeplads, overgang, slalom
7. Agility med trækker Eftersyn, kryds, flagrestrækning, bugsering, tykning, Blindgyde, Flytning, Vendeplads, overgang, slalom
8. Agility let øvet Eftersyn, kryds, flagrestrækning, tag med, tykning, Blindgyde, Flytning, Vendeplads, overgang, slalom
9. Agility øvet Bugsering, tykning, Flagrestrækning, nåleøje, passér på tværs, ind-ud, blindgyde, eftersyn, makled, læskærm
10. Agility 30+ AFLYST
11. Agility med håndhest Flagrestrækning, bugsering, blindgyde, vendeplads, overgang, mølle, slalom, eftersyn, opsidning, hulvej

 

Startliste søndag d. 28/5

Hold klasse trav Navn
hold1
start kl 10.15 Sara Baldur
Kimmie Afrodite
Kristine Karimba
hold 2
start kl 10.30 Sabrina Karimba
Nathalie Maya
Kaya Cheri
klasse LD 1 pony rytter hest klub
start kl 10.45 Smilla Steffensen Boijki vask*
Smilla Skov Karimba vask*
Nathalie Maya vask *
klasse LC 1 pony sponsor
start kl 11.00 Sara Baldur vask*
Smilla skov Karimba vask *
Laura Jensen Dorthealyst Taffy vosk
Ida Thomsen Sika vask
Kristine Karimba vask*
klasse LC 2 pony (sammenlagt med klasse 17 LB1 pony)
start 11.30 IThomsen Sika vask
klasse 17 LB 1 pony
start 11.30 Laura Jensen Dorthealyst Taffy vosk
klasse 18 LD 1 hest
start kl 11.45 Emilie Rylund Icharco vask
Marie Lyhne Ild NFRK
klasse 19 LD 2 hest sponsor
start kl12.00 Nina Hedegaard Sperit vask
Marie Lyhne Ild NFRK
klasse 20 valgfri LC procent klasse
start kl 12.15 Aia Friis Kongejordens Checkpoint vask
Nina Hedegaard LC2 Sperit vask
Kimmie Afroditte vask *

Startliste lørdag d. 27/5

klasse 1 bom på jord Rytter Hest Klub
start kl 10.00 Clara Winther Veel Roksi af Fæbæk vosk
Kaya Sørensen Cheri vask *
Freja Hoppe Karimba vask *
Emilie Rylund Icharco vask
klasse 2 20cm
start kl 10.30 Anna Larsen Mynte vask *
Jenny hedegaard Sperit vask
Clara Winther Veel Roksi af Fæbæk vosk
Jonathan Winther Veel Jensen vosk
Smilla Steffensen Cheri vask *
Freja Hoppe karimba vask *
Nathalie maya vask *
Jenny Hedegaard Sperit vask
Emilie Rylund Icharco vask
Smilla Skov Karimba vask*
Sara baldur vask*
Julie Iwaniewitc mynte vask
klasse 3 40 cm sponsor
start 11.30
Jonathan Winther Veel Jensen vosk
Louise Koch Stephanie Bells
Smilla Steffensen Cheri vask *
Smilla skov Karimba vask *
Anna Larsen Mynte vask *
Nina Hedegaard Sperit vask
klasse 4 50 cm
start 12.10
Louise Koch Stephanie bells
klasse 5 60 cm
start 12.20 Laura Jensen Dorthealyst Taffy vosk
Emma Thomsen Sika vask
klasse 6 70 cm sponsor
start 12.40 Aia Friis Aslan vask
Laura Jensen Dorthealyst Taffy vosk
Camille Sørensen Baldur vask
Emma Thomsen Sika vask
klasse 7 80 cm
start 13.10 Camilla Christensen Afroditte vask
Aia Friis Aslan vask
Camille Sørensen Baldur vask
klasse 8 90 cm
start 13.30 Camilla Christensen Afroditte vask

Vi er så glade i dag

Så skete det endeligt

Tidligere i dag dumpede der en mail ind i kassererens og formandens mailboks. Den startede med:

“Kære Valbjerggaard Sportsrideklub

Det er hermed en fornøjelse af kunne informere jer om at klubben er optaget i Dansk Ride Forbund”.

Behøver vi at sige, at vi er så glade. Det er et kæmpe skridt for klubben, at vi er blevet medlem af Dansk Rideforbund, og vi glæder os til at fejre det med jer alle.

Arbejdsdag 22. april

Så er foråret kommet, og det betyder, at vi nu flytter meget af undervisningen og dagligdagen udenfor på Valbjerggaard. Derfor skal vi have gjort vores dejlige rideklub forår- og sommer klar.

Det sker d. 22. april kl. 10.00-?

Pt. er følgende arbejdsopgaver på programmet:

  • Lave ny dør i Biksen
  • Sætte spring i stand/male
  • Lave terrasse foran Biksen
  • Ordne Dåsen
  • Male Biksen udvendig
  • Lave ny åbning i Biksen
  • Ordne vaskepladsen
  • General oprydning
  • Plante blomster
  • Flytte rundt på de to rum i Dåsen, så skabene flyttes ind i det lille rum.

Der er brug for alle de hænder, der kan skaffes.

Husk: Jo flere vi er, jo sjovere og hurtigere er arbejdet færdigt.

Der er fælles spisning, når vi er færdige med dagens arbejde.

 

Endelige startlister 25/3

Angivende tider er ca tider, dog starter klasser IKKE tidligere end skrevet.

Opvarmning er udendørs med et enkelt opvarmnings spring, når man kommer ind må der prøve springes spring 1 og 4 en gang inden start.

Glæder os til at se jer alle, husk vi har åben cafe med mad og drikke.

 Bom på jord kl 11.00

Julie Iwaniewicz , Mynte 

Kaya Sørensen, Cheri 

Freja Auerbach, Katholts Lukas 

Sophie Dobel, Charissa

Nanna Pedersen, Leni 

Alberte Brinch, Buzz Lightyear 

Smilla Steffensen, Cheri 

20 cm kl 11.30

Julie Iwaniewicz, Mynte 

Alberte Brinch, Buzz Lightyear 

Smilla Steffensen, Cheri 

Freja Auerbach, Katholts Lukas 

Mille Christensen, Mynte 

Anna-sif Haarder, Lille Grå

Andrea, Tarok

Kristine Alstrøm, Karimba 

Caroline Jacobsen, Optimist

Kimie Simonsen, Mynte 

40 cm 12.10

Anna Sara Wilken,  Amigo

Anna-Sif Haarder, Lille Grå 

Kimie Simonsen, Mynte 

Andrea, Tarok 

Caroline Jacobsen, Optimist

Aia Friis, Aslan 

Anna Gebauer, Freeman 

Mira Hellesen, Alfred 

Matilde Andersen, Amigo

Amalie Møller, Troja 

50 cm kl 12.50

Ida Thomsen, Karimba 

Aia Friis, Aslan 

Camille Sørensen, Baldur

Isabella Biolzi, Milan 

Inge Hansen, Lilly

Henriette Larsen, Nyrups Stjerne 

Amanda Jensen, Donna 

Mira Hellesen, Alfred 

Emma Thomsen, Sika 

Amalie Møller, Troja 

Anna Gebauer, Freeman 

Matilde Oldenburg, Dambærkgård Moonlight Rebel 

60 cm kl 13.30

Tina Østergaard, La Cayett

Amanda Jensen, Donna 

Isabella Biolzi, Milan 

Henriette Larsen, Nyrups Stjerne 

Ida Thomsen, Karimba 

Nikoline Schou, Lacour 

Camille Sørensen, Baldur

Emma Thomsen, Sika 

Emma Lassen, Plet

Matilde Oldenburg, Dambærkgård Moonlight Rebel 

Inge Hansen, Lilly 

70 cm kl 14.10 

Maria Textor, Sham 

Frida Skovgaard, What a Dream 

Tina Østergaard, La Cayett 

Camilla Christensen, Tarok 

Nikoline Schou, Lacour 

Freja Lundgren, Maximus Jones 

Emma Lassen, Plet

80 cm kl 14.45

Camilla Christensen, Tarok 

Frida Skovgaard, What a Dream 

Maria Textor,Sham 

Freja Lundgren, Maximus Jones